lt en

Mamų unija – vienos kėdės istorija

Data

2019.10.18

Pirmą kartą Lietuvoje – ypatinga paramos akcija, žmones kviečianti įsijausti į sergančių vaikų tėvų ir artimųjų vaidmenį

Pirmadienį, rugsėjo 16 d. Lietuvoje startavo paramos akcija – „Vienos kėdės istorija“, skirta padėti užbaigti Vilniuje statomus „Mamų unijos Šeimos namus“ ir atkreipti visuomenės dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria visa vėžiu sergančio vaiko šeima. Projektą atidarė Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, žymūs Lietuvos žmonės, projekto rėmėjai, idėjos autoriai.  Surinkus trūkstamas lėšas, jau kitų metų pradžioje „Šeimos namuose“ įsikurs pirmosios šeimos.

„Man labai svarbi mamų vienybės idėja, labai svarbi pilietiškumo ir bendruomeniškumo idėja. Man labai svarbi – viltis ir žmonių pastangos veikti. Tai, ko nepasiekia valstybė, gali pasiekti pilietis ir visuomenė. Kiekvienas iš mūsų galime padaryti kažką, pavyzdžiui, atsisėsti į šią kėdę, pamąstyti, pagalvoti, ką šiandien galime padaryti vardan to, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų šilčiau ir lengviau“, – kalbėjo D. Nausėdienė, pirmoji prisėdusi ant kėdės.

„Vienos kėdės istorija“ – tai tarsi priminimas ir raginimas atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo šeimos gyvenimas, slaugančios vėžiu sergantį vaiką. Katedros aikštėje vieną mėnesį stovės imitacinė palata, kurioje bus tik lova ir kėdė. Pasak akcijos organizatorių, būtent ant kėdės didžiąją laiko dalį praleidžia sergančių vaikų tėvai ir artimieji. Įrengtoje palatoje ant kėdės sės savanoriai – žmonės, galintys ir norintys paaukoti savo laiko bei taip prisidėti prie paramos akcijos. Atsisėsti ant kėdės bent valandai galės visi pilnamečiai, iš anksto užsiregistravę „Mamų unijos“ svetainėje.

Padės šeimoms būti kartu

Anot „Mamų unijos“ steigėjos ir prezidentės Eglės Mėlinauskienės, „Šeimos namų“ poreikį padiktavo ilgametė patirtis bendraujant su sunkią ligą išgyvenančiomis šeimomis. „Liga paliečia visus šeimos narius. Nors sergantis vaikas ligoninėje yra gydomas ir jam suteikiama visa reikalinga medicininė pagalba, tačiau to nepakanka, kad visa šeima jam galėtų padėti ir būti drauge. Buvimas kartu yra ypač svarbus tiek vaiko sveikimui, tiek visai šeimai“, – akcentuoja E. Mėlinauskienė.

Pasak jos, tokio atsiskyrimo padariniai kartais būna labai skaudūs: likę namuose kiti šeimos nariai sunkiai išgyvena artimųjų atsiskyrimą, kartais sveiki vaikai, likę namuose be mamos ar tėčio ištisus mėnesius, jaučiasi nereikalingi, sugniuždyti. Yra situacijų, kuomet bandyta susigrąžinti prarastą tėvų dėmesį pakeliant prieš save ranką. „Tam, kad atsirastų esminis pokytis – pagalba visai šeimai, ėmėmės šio projekto“, – sako E. Mėlinauskienė.

Pabaigus namų statybas, įrengtuose apartamentuose su atskirais įėjimais vienu metu galės įsikurti 11 šeimų.

„Šeimos namus“ statančios bendrovės „Conresta“ vadovo Luko Laukaičio teigimu, tai yra vienas kilniausių projektų, prie kurių jiems pasisekė prisidėti ir kuris realiai padės spręsti itin svarbias bei jautrias problemas.

„Nesiekiame atkartoti gydymo įstaigų paslaugų. „Šeimos namuose“ bus teikiamos reabilitacijos paslaugos visai šeimai, vaikai drauge su šeima čia galės pabūti ir dienos metu, tarp chemoterapijos seansų. Ištrūkti iš ligoninės aplinkos bent pusdieniui ar kelioms valandoms yra labai svarbu“, – sako „Mamų unijos“ vadovė. Ji pasakoja, kad „Šeimos namuose“ vyks muzikos, dailės terapijos, kaniterapijos ir įvairūs kiti užsiėmimai, bus teikiama psichologinė pagalba visai šeimai.

„Kviečiame aktyviai registruotis ir taip solidarizuotis su sunkiai sergančių vaikų tėvais. Realybėje toks sėdėjimas vyksta mėnesiais, metais, o mes ketiname tęsti šį sėdėjimą tol, kol surinksime trūkstamas lėšas. Norime, kad sunkiai sergančių vaikų tėvai turėtų daugiau nei vieną kėdę palatoje. Tai didelis iššūkis, bet tikime, kad Lietuvos žmonės yra geri ir suprantantys, kad be pagalbos pasiekti tikslo bus neįmanoma“, – neabejoja E. Mėlinauskienė.

Registracija į paramos akciją „Vienos kėdės istorija“ rasite: www.mamuunija.lt/vienos-kedes-istorija

Paaukoti lėšas šeimos namų statyboms galima trumpąja žinute 1344 (auka 5 eurai) arba pavedimu, taip pat skiriant periodinę paramą.

 

Skaityti daugiau